بلاگ

قالی بافی در عصر مفرغ

اگرچه قدیمی ترین قالی مکشوفه در جهان ، قالی پازیریک و متعلق به دوران هخامنشی است اما آثار ابزارآلات مکشوفه در ایران به دوران و عصر مفرغ باز می گردد

بیشتر بخوانید ...

بزرگترین فرش دنیا

فرش سلطان قابوس كه 4343متر مربع مساحت دارد به سفارش سلطان قابوس پادشاه كشورعمان ، جهت مفروش نمودن مسجد اعظم سلطان قابوس در مسقط، توسط شركت سهامی فرش ایران بافته شد.

بیشتر بخوانید ...

نقوش فرش دستباف

در زبان فارسی، واژه هنر معادل ”‌ فن ”‌ و گاه ”‌ صنعت ”‌ به کار رفته است .به غیر از آن این واژه به معانی مختلف نظیر : علم ، کمال ، فضل ، زیرکی ، شجاعت ، عدالت ، شهامت و تقوی نیز یاد شده است .هنر فرش دستباف ، کاشیکاری ،خوشنویسی و معماری ایرانی بیش از همه چشم گیر است و در دنیا شهره آفاق است .

بیشتر بخوانید ...

قديمي ترين قالي ايراني

قدیمی‌ترین فرش‌های به یادگار مانده در موزه‌ها و مجموعه‌های شخصی در سراسر دنیا مربوط به ایران هستند كه در دوره‌های مختلف از ایران خارج شده‌اند. قالی شكارگاه كه در حقیقت قدیمی‌ترین قالی تاریخ‌دار ایرانی است هم اكنون در موزة پولدی شهر وین نگهداری می‌شود.

بیشتر بخوانید ...

نگاهی به وضعیت هنر – صنعت قالی بافی در آذربایجان شرقی

در واقع فرش ايران كه در زمان سلسله صفويان به اوج شهرت رسيده بود، به دنبال هجوم افغانها و آشفتگيهای پس از آنها تنزل يافت و تنها در زمان قاجار تا حدی خود را بازيافت و صدور فرش ايران بعنوان كالای تجارتی از راه آذربايجان و تركيه به اروپا آغاز شد و آنگاه كه ذخيره فرش ايران به ويژه در آذربايجان رو به پايان بود، با همت بازرگانان تبريزی در ساير شهرهای بزرگ، قاليبافی عمری دوباره يافت كه در اين ميان مشهد، كرمان، كاشان، اراك و همدان نقش مهمی را به عهده داشتند.

بیشتر بخوانید ...

قدیمی ترین فرش جهان

قدیمی ترین فرش دستبافت ایرانی در سال 1949 میلادی در دومین مرحله ی كاوش های باستان شناس روسی، "رودنكو" در منطقه" پازیریك" كشف و به نامفرش پازیریك نامیده شد.

بیشتر بخوانید ...

وقتي قاليبافي به كما مي‌رود

قاليبافي در ايران قدمت چند صدساله دارد و زنان و دختران ايراني خصوصاً در روستاها اولين موردي را كه به آموزش آن مي‌پرداختند بافتن فرش بود چرا كه علاوه بر پركردن اوقات فراغت آنها، منبع درآمدي بود تا دختران براي تهيه جهيزيه يا مايحتاج مورد استفاده خود از اين طريق امرار معاش كنند. البته در چند سال اخير به علت اشتغال دختران روستايي به تحصيل اين هنر كم‌كم به فراموشي مي‌رود

بیشتر بخوانید ...

آموزش رنگرزي و انواع رنگ در فرش

آشنایی با انواع رنگ‌ها در فرش:

1ـ رنگهای اولیه: به رنگهای اصلی مشهور است (آبی ـ زرد و قرمز)

بیشتر بخوانید ...

نحوه طراحی فرش

طراحی فرش حرفه‌ای است که در آن طراح ‌فرش نقشه بافت را با توجه به نقشی که قرار است بر روی فرش تولید شده باشد می سازد . این طرح می‌تواند بر روی کاغذ یا ابزار دیگر باشد .

بیشتر بخوانید ...

موارد مطرح در کنترل کیفیت فرش دستباف

كنترل هاي كيفي بافت شامل
1- بافت فرش بر طبق نقشه
2ـ استفاده از گره هاي استاندارد
3ـ پود كوبي دقيق بعد از هر رج اعم از پود زير و رو

بیشتر بخوانید ...